שאלות ותשובות

1. האם יש לנקות את כל סוגי הפאנלים הסולאריים?

בהחלט כן. הלכלוך המצטבר על הפאנלים כתוצאה מאבק וערפיח חוסם את מעבר קרני השמש ומפחית בכך את תפוקת החשמל מהמערכת. לכלוך מקומי כלשלשת ציפורים עשוי להפחית את תפוקת המערכת אף יותר מכיסוי אבק הומוגני. במערכות שאין בהן יחידות מיצוי הספק (יחידות SolarEdge) עשוי לכלוך נקודתי לגרום להפחתת תפוקת החשמל בכל קבוצת הפאנלים המחוברים באותו מעגל לממיר.

 2. כל כמה זמן יש לנקות את הפאנלים?

תכיפות הניקוי תלויה בדרך כלל במיקום המערכת הסולארית, בעונת השנה, ובאופן כללי בכמות הלכלוך המצטבר. הייחוד של  SolaRobot Cleaner הוא ביכולת ניטור תפוקת החשמל מידי יום על ידי מערך בקרה עצמאי וביצוע ניקוי במידה ונמדדת ירידה מסוימת בתפוקה.

 3. כיצד משפיע ניקוי הפאנלים על ייצור החשמל?

בדרך כלל הצטברות לכלוך על הפאנלים מורידה את תפוקת החשמל השנתית בכ-5-15% (בהתייחס למערכות סולאריות שעוברות עד 8 ניקויים ידניים בשנה). כלומר, הקפדה על ניקוי הפאנלים משפרת את תפקוד המערכת.

 4. האם המערכת מתאימה לניקוי כל סוגי הפאנלים?

כן, אולם לא לכל גודל ומבנה מערכת כדאי להתקין את מערכת הניקוי האוטונומית. כמות פאנלים קטנה, שונות גדולה מידי במיקום הפאנלים על הגג ושורות קצרות, יקטינו את הכדאיות. פנו אלינו לפגישת ייעוץ חינם.

 5. מה עלות הניקוי?

עלות הניקוי נקבעת בהתאם למערכת הסולארית לפי מספר משתנים שהעיקרי בהם הוא מספר הפאנלים במערכת. בהשוואה לניקוי ידני עלות הניקוי נמוכה בהרבה. ההבדל העיקרי בין ניקוי ממוכן לניקוי ידני הוא שבמחיר הרכישה ניתן לעשות הרבה יותר ניקויים. אמנם , כשמנקים תכוף יותר עולות הוצאות הניקוי הממוכן הכוללות חשמל ומים מטוהרים, אך הוצאות אלו זניחות. למידע נוסף אודות עלויות נא התקשרו לתיאום פגישת ייעוץ.

 6.כמה אני מרוויח /ה מניקוי תכוף?

ניקוי תכוף הוא ניקוי המתבצע כול יום או כול מספר ימים לעומת ניקוי ידני המתבצע בדרך כלל פעם בחודש עד פעם בחודשיים.  הכדאיות שונה ממערכת למערכת והיא תלויה בקצב הצטברות הלכלוך. מבחינת התפוקה ניקוי תכוף יותר יעלה את התפוקה ב –  3% – 5%.

7. האם מי ברז מתאימים לניקוי פאנלים? איזה מים משמשים ל – SolaRobot Cleaner?

ניתן לנקות במי ברז, אם כי עם הזמן צפוייה הצטברות של אבנית על הפאנלים. עם הייבוש, האבנית מצטברת על הפאנלים, חוסמת את מעבר קרני השמש, ומפחיתה את תפוקת החשמל. אנו משתמשים במים מטוהרים, ללא אבנית, לרמת הניקוי הטובה ביותר.

8. האם הניקוי נעשה באופן אוטומטי?

כן. SolaRobot Cleaner  מזהה את הצורך בניקוי, ומפעיל את תהליך הניקוי האוטומטי. אין צורך בהשגחה או בנוכחות מפעיל בזמן התהליך. ניתן גם לתכנת את זמני ההפעלה לפי לוח זמנים קבוע מראש.

9. האם SolaRobot Cleaner ידידוית לסביבה?

בהחלט. SolarRobot Cleaner מופעל לפנות בוקר ובכך מנצל את התעבות הטל על הפאנלים, מה שמאפשר חיסכון במים בעת ההתזה. כמו כן הוא אינו חוסם את קרינת השמש. בנוסף הוא עובד באיטיות יחסית ומונעת על ידי מנועי חשמל חסכוניים.

מערכת טיהור המים המשמשים לניקוי הפאנלים אינה בזבזנית במים, כלומר ליטר בכניסה למערכת הטיהור האו ליטר מים המותזים על הפאנלים. בנוסף מערכת ההתזה פועלת באופן מתוזמן לחיסכון מרבי במים.

10. האם הניקוי מצריך שימוש בסבון?

לא. אין צורך בסבון. תהליך ההרטבה במים מטוהרים וההברשה לאחר מכן, המתבצעים באופן תדיר, שומרים על פאנלים נקיים.

11. מדוע עדיפה מערכת ניקוי אוטומטית על פני ידנית?

א. מערכת הניקוי האוטומטית, SolaRobot Cleaner, מאפשרת ראש שקט בכל הנוגע לנקיון הפאנלים ולתפוקת החשמל של המערכת. המערכת בוחנת את מצב הפאנלים מידי יום, ובמידה ומתגלה ירידה בתפוקה היא יוצאת לניקוי באופן עצמאי.

ב. התקנת SolaRobot Cleaner מאפשרת ויתור על המעברים בין הפאנלים המשמשים לצורך ניקוי ידני ומאפשר הצבת פאנלים נוספים על אותו שטח.

ג. המערכת יכולה לנקות על פי צורך אפילו כל יום, ללא עלות נוספת (פרט לעלות אחזקה שוטפת).

ד. התקנת מערכת אוטומטית מונעת את הסיכון הנובע מעבודה בגובה ואת סכנת ההתחשמלות.

12. האם המערכת דורשת תחזוקה שוטפת?

כן ולא. מערכת SolarRobot היא מערכת אוטונומית הפועלת ללא מפעיל. מכלולי המערכת מתוכננים לעבוד במשך שנים רבות ללא תחזוקה, למעט מערכת טיהור המים. המערכת תודיע לבעל המערכת במסרון על הצורך בתחזוקה. תדירות התחזוקה תלויה בכמות הניקויים. התחזוקה כוללת בעיקר החלפת עמודת טיהור מים.

13. האם SolarRobot Cleaner יתאים לכל המערכות הפוטו-וולטאיות?

מבחינת עלות-תועלת המערכת תתאים במיוחד למערכות בינוניות של 200 קילו-וואט ומעלה. ככל שמבנה המערכת אחיד ובעל שורות ארוכות יותר, תיתכן התאמה וכדאיות כלכלית טובות יותר. יש אפשרות לבצע התאמה למערכות קיימות ורצוי לבחון את הוספת SolarRobot Cleaner בזמן התכנון ההנדסי של המערכת הסולארית. אנא צרו קשר לפגישת ייעוץ חינם.